Stowarzyszenie EKO-MOTO-KLUB W OPOLU

EKO-MOTO-KLUB W OPOLU

członek Rzeczywisty Polskiego Związku Motorowego

RAJDY NAWIGACYJNE
PIERWSZA POMOC W RUCHU DROGOWYM!
ZYSKAJ ULGI NA OC DLA POJAZDÓW POWYŻEJ 25 LAT

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Ubezpieczenia

Kara za brak ubezpieczenia OC

Bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej narażasz się na płacenie - z własnej kieszeni - wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od:

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2017 roku

gradacja
opłaty

samochody
osobowe
samochody
ciężarowe,
ciągniki,
autobusy
pozostałe
pojazdy
OC
rolników
100% 4200 pln 6300 pln 700 pln 210 pln
50% 2100 pln 3150 pln 350 pln
20% 840 pln 1260 pln 140 pln

Opłaty karne nie są wyznaczane (naliczane) przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – zarówno ich wysokość, jak i tryb nakładania i dochodzenia są ściśle określone przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK i z tego względu nie mogą podlegać negocjacjom!

Osoba, która nie spełniła w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC - zgodnie z warunkami określonymi w ww. ustawie - powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG (art. 88 ustawy).

Zatem jeśli nie wpłacisz kary dobrowolnie, może być ona w konsekwencji ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi -tj. przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

REGRES

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, musi zwrócić świadczenie wypłacone osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tak stanowią przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu lub gospodarstwa rolnego o zwrot tej sumy (regres).

Zniżka w OC dla posiadaczy kart członkowskich PZMot

Członkowie stowarzyszeń PZMot posiadający pojazd w wieku powyżej 25 lat (liczone od daty I rejestracji) mogą skorzystać z dodatkowej zniżki w opłacie OC jeśli kupuja tę polisę w PZU SA.

Zniżka taka przysługuje pod warunkiem bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia w roku poprzedzającym zawarcie umowy OC na pojazd mający minimum 25 lat.

Zniżka przysługuje osobom fizycznym, nie dotyczy osób prawnych (sp. z o.o., spółki akcyjne).
 


 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
© 2017 KM